נפגעת? לבירור זכויותיך ולתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות הזן פרטיך ואנו ניצור עמך קשר בהקדם


  סמן/י להתקשרות מיידית

   נפגעת? לבירור זכויותיך ולתיאום פגישת ייעוץ ללא התחייבות הזן פרטיך ואנו ניצור עמך קשר בהקדם

   ביטוח עם השתתפות עצמית לאופנוע / ביטוח עם השתתפות עצמית לקטנוע

   זהירות! ביטוח לפניך.

   נהגי הדו-גלגלי, חברות הביטוח מציעות לכם ביטוח מוזל כנגד השתתפות עצמית? דעו לכם כי ייתכן ובקרות תאונה לא תפוצו. לפניכם ההסבר המלא מדוע החסכון המיידי עלול לגרור נזקים משמעותיים בטווח הרחוק ובקרות מקרה ביטוחי.

   עו”ד ערן אלזם

   תופעה ידועה היא כי החברות הגדולות במשק, וביניהן חברות הביטוח, מצליחות לנצל את חולשתו של הצרכן, אשר מצד אחד מוכרח עפ”י החוק לרכוש פוליסת ביטוח חובה, ומצד שני, אינו מתמצא בסוגי הכיסויים הביטוחיים השונים וההבדלים ביניהם.

   למי מהקוראים שאינו מעורה בסוגי הפוליסות, ביטוח החובה כשמו כן הוא – על כל נהג ברכב מנועי החובה לבטח עצמו בפוליסה זו המכסה כנגד נזקי-גוף העלולים להיגרם לו, לנוסעי הרכב ולהולכי-רגל. נסיעה ללא ביטוח חובה מהווה עבירה פלילית, וזאת להבדיל מיתר הכיסויים (ביטוח צד ג’/ ביטוח מקיף), שהינם בגדר רשות וכפופים לשיקול דעתו של המבוטח והסיכונים אותם מעוניין ליטול על עצמו.

   בשנים האחרונות צץ לו בעולם פוליסות ביטוח החובה לרכבים דו-גלגליים, זן חדש של פוליסה הנמכרת תחת השם: “פוליסת השתתפות עצמית”.

   מהי פוליסת חובה עם השתתפות עצמית?

   פוליסת חובה עם השתתפות עצמית, הינה פוליסה הכוללת תניית השתתפות עצמית של עד 25,000 ₪ ו-7 ימי אי-כושר לעבודה.

   פוליסה זו נפוצה מאד בקרב רוכבי הדו-גלגלי, בין היתר, מפאת המחירים הגבוהים של פוליסות ביטוח החובה.

   תמורת תניית השתתפות העצמית, מוזילה חברת הביטוח למבוטח את מחיר הפוליסה השנתית.

   מה משמעות מרכיב ההשתתפות העצמית?

   תביעת נזקי-גוף כנגד חברת הביטוח לאחר מקרה ביטוחי כוללת מספר מרכיבי פיצוי (“ראשי-נזק” בשפה המקצועית), וביניהם פיצוי בגין ימי אי-הכושר לעבודה ו”כאב וסבל” שהינו פיצוי בגין הכאב, הסבל ועגמת הנפש שנגרמה לנפגע בגין פגיעתו בתאונה.

   לפיכך, באם שוכנעתם לרכוש פוליסת חובה עם מרכיב השתתפות עצמית תמורת הנחה במחיר הפוליסה השנתית, תאלצו להיפרד מפיצוי עבור שבעה ימי העבודה הראשונים בהם תעדרו מעבודתכם בעקבות התאונה.

   מעבר לעובדה כי וויתור על פיצוי בגין שבעה ימי עבודה עלול להסב נזק כבד למבוטח, הוויתור המשמעותי יותר, הוא ההשתתפות העצמית בסך של 25,000 ₪. פיצוי בגין “כאב וסבל” הוא פיצוי הניתן לכימות בעזרת נוסחא פשוטה הקבועה בחוק, הכוללת מס’ פרמטרים.

   לצורך ההמחשה, נכון להיום, מרכיב הכאב וסבל בגין תאונה שגרמה נכות בשיעור של 10%, הינו בסך של כ-17,500 ₪. למעשה, במקרה כזה ההשתתפות העצמית “בולעת” בתוכה את כל הפיצוי לו זכאי אדם שנפגע בתאונה ונותרה לו נכות בשיעור של 10%. התוצאה היא, כי הנפגע נותר ללא פיצוי בגין מרכיבים אלו, דבר המקטין משמעותית ואף מבטל את הפיצוי לו זכאי.

   כידוע לרוכבי הדו-גלגלי, לעיתים מתרחשות תאונות קלות, לרבות החלקות המסתיימות בפגיעות יבשות. אמנם עפ”י מדדי הרפואה מדובר בפגיעה קלה, אך במרבית הפעמים נדרשת מנוחה בת מספר ימים על-מנת להחלים ולחזור לשגרה, ולעיתים אף תקופה ממושכת בה סובל הנפגע מהפגיעות. נהג המבוטח בפוליסה מלאה יהיה זכאי בגין התאונות הקלות לפיצוי של כמה אלפי שקלים הנכנס תחת מרכיב הכאב וסבל ואובדן ימי העבודה שנגרמו לו, בעוד נהג המבוטח בפוליסת ההשתתפות העצמית ישאר ללא פיצוי. פיצוי אשר יכול בהחלט להקל על הנפגע במקרה וידרשו לו מספר ימי החלמה וגם יפצה בגין עוגמת הנפש שנגרמה לו.

   לסיכום הדברים, חסכון של כמה מאות שקלים בשנה במשך כמה שנים, עלול לרדת לטימיון ולאבד מכדאיותו בעת תאונה, ולו הקלה ביותר. מומלץ מאוד להימנע מרכישת ביטוח חובה עם מרכיב ההשתתפות העצמית, שכן, חסכון מיידי וזניח עלול להוביל לנזק ולאובדן זכויות משמעותי במקרה ביטוחי. כמפורט בהרחבה, רכישת פוליסה שכזו עלולה להותיר אתכם ללא פיצוי בעת מעורבות בתאונה קלה ואף בתאונה שהותירה 10% נכות. מומלץ לבדוק בפנקס הרכב כי בעת חידוש הפוליסה לא רכשתם בטעות פוליסה מסוג זה, ואף לבדוק עם יקיריכם כי מצויידים בפוליסה מלאה ללא תניית השתתפות עצמית.


   נפגעת בתאונת אופנוע? נפגעת בתאונת קטנוע? צור קשר לתיאום פגישה ולבירור זכויותיך! 03-5230007 או לחץ כאן


    

   תווית: עורך-דין לתאונות אופנוע | פוליסת השתתפות עצמית לאופנוע | פוליסת השתתפות עצמית לקטנוע | עו”ד לתאונות | ליצירת קשר: 03-5230007 |